Klasztor na Jasnej Górze to specyficzne miejsce na mapie turystycznej województwa śląskiego. A nawet można by powiedzieć śmiało - niezwykłe miejsce na całej mapie atrakcji turystycznych w Polsce. Prawdopodobnie najważniejsze miejsce pielgrzymek katolików w Polsce. Z tego tytułu trudno takie miejsce pominąć, choć cele wycieczki turystycznej i pielgrzymki religijnej mogą być zgoła odmienne. Dla cyklistów powstało Miejsce Przyjazne Rowerzystom w ramach szlaku Green Velo. Wybierz Swoje miejsce na wczasy w górach już dziś! Co zresztą demonstrują turystom przewodnicy. Zresztą klasztor nie jest miejscem odwiedzanym tylko przez Polaków. Przez wiele lat pełniła funkcję klasztoru i była popularnym miejscem pielgrzymek. Dawniej była to jedna z najdłuższych tego typu kolejek w Europie. Podczas tego typu aktywności rodzice będą się bawić równie dobrze, co ich pociechy. Na Listę światowego dziedzictwa UNESCO zostały wpisane zabytki starego miasta Santiago de Compostela, które też warto wziąć pod uwagę planując trasę po Hiszpanii. Obiekt wpisany jest na prestiżowa polską listę Pomników Historii.
Górny Śląsk kojarzy się z kopalniami, więc nic dziwnego, że te stały się również jego atrakcjami. Śląsk to nie tylko kopalnie i węgiel. Atrakcje turystyczne województwa śląskiego to nie tylko kopalnie i browary. Z pewnością odwiedzających przyciągają również liczne atrakcje jak i różne możliwości spędzania wolnego czasu. Muzeum prezentuje zwiedzającym również dwie sale wystawowe. Pojawia się na wielu pocztówkach ze stolicy, a najuroczyściej prezentuje się Sala Tronowa ze złotymi dekoracjami. Obecnie w zabytku swoją siedzibę ma Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, które prezentuje zbiory z zakresu dzieł sztuki, historii, etnografii i archeologii. Odwiedzając muzeum możemy przyjrzeć się procesowi produkcji zapałek oraz obejrzeć zabytkowy park maszyn. Z pokładu gondoli i kanap możemy podziwiać widoki na Park Śląski i okoliczne tereny. Trasa biegnie na tym samym odcinki, co dawniej stara “Elka” na odcinku Stadion Śląski - Lunapark. Zamek zlokalizowany jest w samym centrum miasta i należy do jednych z najstarszych obiektów. Jego najstarsza część pochodzi z XIV wieku, a wraz z upływem czasu zamek był systematyczne przebudowywany.
W jego obrębie znajduje się też część Puszczy Piskiej oraz rzeka Krutynia. Do greckich atrakcji można też zaliczyć hotele z aquaparkiem, a jest ich całkiem sporo! W jednym z plebiscytów znalazł się wśród 10 najlepszych atrakcji turystycznych - pereł w koronie województwa śląskiego. Prawdopodobnie jest to najgłębsza na świecie kopalniana trasa turystyczna. Kolejna kopalniana atrakcja turystyczna znajduje się w Tarnowskich Górach. W niedalekiej odległości znajduje się również kolejna podziemna atrakcja Sztolnia “Czarnego Pstrąga”. Guido - dawna kopalnia węgla kamiennego to niezwykła atrakcja turystyczna Zabrza. Kolejka linowa “Elka” to popularna atrakcja Parku Śląskiego. Jest to najbardziej popularna forma turystyki i zarówno jedna z pierwszych. Obecnie oferuje przejazd na dystansie 2200 m, zarówno w gondolach, jak i kanapach. Mars, jak nigdy na wyciągnięcie ręki. Miesiąc pracy należy tu rozumieć w sensie kalendarzowym, a nie cywilistycznym przewidzianym jak dla biegu terminu. Tyskie Browarium udostępnia do zwiedzania zabytkowe, jak i współczesne części Tyskich Browarów Książęcych.
W ramach zwiedzania oglądamy eksponaty, prezentacje na temat produkcji piwa, a także film opowiadający o historii tego niezwykłego miejsca. Na sam koniec zwiedzania Tyskich Browariów możemy napić się piwa, oczywiście w ramach ceny biletu. Do zwiedzania mamy do wyboru dwa poziomy: 170 m oraz 320 m poniżej gruntu. Kopalnia została udostępniona do ruchu turystycznego już w roku 1976. Turystyczna trasa zabytkowej kopalni srebra ma długość 1740 m i biegnie 40 m pod powierzchnią gruntu. Wewnątrz kopalni zachowało się wyposażenie i wiele górniczych urządzeń, które do dnia dzisiejsze są sprawne. Na powierzchni przy kopalni znajduje się również multimedialne muzeum oraz skansen maszyn parowych. Fotorelację z kopalni Guido można zobaczyć tutaj. Guido to kopalnia z XIX, która została udostępniona do ruchu turystycznego. To najstarsza i zarazem jedyna fabryka zapałek w Polsce udostępniona do zwiedzania. Bazując na 15-letnich doświadczeniach i tysiącach kilometrów przemierzonych przez kilkanaście pasm górskich w Polsce i u naszych sąsiadów, spróbuję podpowiedzieć w jakie góry wybrać się z psem i na co zwrócić uwagę.